UKGS
Türkçe | English
facebook twitter
hakkımızda hizmetler kurye servisi iletisim
KARGO TAKİBİ
Kargo numaranızı girerek
bilgi alabilirsiniz.
iletisim formu
hizmetlerimiz
     
     
     
hizmetlerimiz
message34 sıkça sorulan sorular Kargo gönderebilmem için hangi evraklar gerekli?

- Tüm kargolarınız için mutlaka konşimento(airwaybill)doldurmanız gerekmektedir.Talep etmeniz durumunda kuryemiz gelirken form getirecektir.Ayrıca evrak haricindeki tüm gönderileriniz için proforma fatura hazırlamanız gerekmektedir.Ürünün özelliğine göre farklı evrak gerekebilir.Lütfen Müşteri Hizmetlerimizden detaylı bilgi alınız.

message34 sıkça sorulan sorular Kargom ne kadar sürede gider?

- Bölge listemizde her ülke için teslim sürelerini ayrı ayrı görebilirsiniz.Teslimat süreleri işgünü olarak bildirilmektedir.Müşteri Hizmetlerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

message34 sıkça sorulan sorular Hangi ülkelere kargo gönderebilirim?

- UKGS’yi kullanarak tüm ülkelere güvenli ve hızlı bir şekilde gönderi yapabilirsiniz.

message34 sıkça sorulan sorular Hangi kargolar taşınamaz?

- Gönderici ve alıcı ülke yasalarının kanunlarla yasaklamış olduğu kargolar kesinlikle taşınamaz. Bunun yanında parlayıcı ve yanıcı maddeler,para,altın,değerli maden taşınamaz.Lütfen Müşteri Hizmetlerimizden detaylı bilgi alınız.
message34 sıkça sorulan sorular Sigortalı gönderi yapabilirmiyim?

- Tüm gönderileriniz proforma değeri üstünden belirli bir rakama kadar sigortalı olarak taşınmaktadır.Dilerseniz ayrıca sigorta yapılmasını talep edebilirsiniz.Lütfen Müşteri Hizmetlerimizden detaylı bilgi alınız.

message34 sıkça sorulan sorular Sıvı,kimyasal ve gıda gönderebilir miyim?

- Sıvı ya da kimyasal ürün gönderebilirsiniz.Ürünün MSDS fromlarını İngilizce olarak UKGS Müşteri Hizmetlerine ulaştırıp,acente onayı alındıktan sonra taşıtabilirsiniz.Eğer alıcı ülke,ülkeye gıda girişine izin veriyorsa gıda gönderebilirsiniz.Gıda sertifikası ya da Tarım Bakanlığı’ndan belge talep edilebilir. Lütfen Müşteri Hizmetlerimizden detaylı bilgi alınız.

message34 sıkça sorulan sorular Gümrükte sorun yaşar mıyım?

- Gümrükler,taşıyıcı firmaların kontrolü dışındaki resmi kurumlar olduğu için bir kargoya vergi çıkıp çıkmayacağını önceden bilmek imkansızdır. Lütfen Müşteri Hizmetlerimizden detaylı bilgi alınız.

message34 sıkça sorulan sorular Kargom hasarlı ulaştı,ne yapmalıyım?

- Olası bir hasar durumunda alıcınız hasar raporu doldurtmalıdır.Hasar raporu ve hasarlı kargonun fotoğraflarını UKGS’ye ulaştırdığınız anda Müşteri Hizmetlerimiz gerekli dosyayı hazırlar ve işlemleri hızla sonuçlandırmak için çalışır.
 
hizmetlerimiz
ADRES
UKGS Uluslararası
Kargo Gönderim Servisleri
Akyol Cad. Ali Han No:30/2
Cihangir Beyoğlu İstanbul

TELEFON
+90 850 300 8547(UKGS)

FAKS +90 212 245 7880

E-POSTA info@ukgs.net
UKGS © 2014
facebook twitter